Sorry, we don't support your browser.  Install a modern browser

Damla M. Özdemir ile Görüşme#704

Web sitemin mobil uygulamasını yapmak için sitenizi kullandım. Sitenizin kullanımı gayet rahat. Ayrıca yayınlamış olduğunuz ‘’destek makaleleri’’ işimi kolaylaştırdı. ‘’Web sitesi nasıl mobil uygulamaya çevrilir? ‘’ adlı yazınız sayesinde kolay bir şekilde web sitemi bağladım. Bu sırada web sitem ve web sitemin bağlı olduğu mailim bilgisayarımda açıktı. Bundan dolayı web siteme veya mail adresime izin isteği gelmediğini düşünüyorum. Fakat en azından mailime bu konu hakkında bir mail gelmesi gerekirdi. APK üretme işlemi tamamlandığında gelen mail gibi.
‘’Başlıksız Uygulama’’ kısmına isim yazıp kaydetmeme rağmen ismim kaydolmadı. İşlemi tekrarlamak zorunda kaldım. Logo eklerken ise uzun bir bekleme süresinin ardından hata aldım. İkinci kez işlemi tekrarlayınca hızlı bir şekilde işlemim gerçekleştirildi. Buralarda olduğu gibi neredeyse yaptığım diğer bütün işlemlerde uzun bekleme ardından hata aldım. Çok basit ve eğlenceli bir uygulama olmasına rağmen uzun yüklenme süreleri ile aldığım hataların beni çok sıktığını söylemek istiyorum.
Bir diğer rahatsızlığım ise şablonların çok yetersiz olması. Yetersiz olması dışında görüntü kalitesinin biraz daha yüksek olması gerektiğini düşünüyorum.
APK üret seçeneğine tıkladığımda 10 dakika boyunca üretilmesini bekledim. İşlemin uzun sürebileceğini belirten bir bilgi verildiği için bu beni rahatsız etmedi. Fakat 10 dk bekleme ardından hata almak benim için kötü bir deneyim oldu. Sayfa yeniledikten 12 dk sonra apk üretildi. Bence hız gayet memnun edici. ‘’Apk üretildi’’ mailini anında almam hoşuma gitti. APK yayınlama aşamasına geldiğimde ise kendime uygun bir kategori bulamadım. Web sitemi bir ‘’bilgi platformu’’ olarak tasarlamıştım bu yüzden uygulamamın ‘’bilgi verme’’ gibi bir kategori ismi olmasını isterdim.
Web siteme ait olan instagram sayfamı uygulamaya dahil ettim. Yan tarafta gözüken ön izlemede instagram ikonuna tıkladığımda ‘’the module is not supported on PWA and Preview. Try on the Android Client.’’ Uyarısı aldım.
Kısaca, mobil uygulama üretmenin bu kadar kolay bir şekilde sunulması beni çok şaşırttı ve sevindirdi. Üretim aşaması çok eğlenceli ve kolaydı. Yukarıda da bahsettiğim hatalar ve bekleme sürelerinin uzun olması benim için olumsuz bir deneyim. Diğer bahsettiğim ufak eksiklerin ve yüklenme hatalarının çözülmesi ile mobil uygulama üretmenin çok daha eğlenceli bir hal alacağından eminim.
İyi çalışmalar dilerim.

bir ay önce